Hírek

Vendégünk: Böszörményi Gyula, József Attila-díjas író

ÍRÓ – OLVASÓ TALÁLKOZÓ

Vendégünk: Böszörményi Gyula, József Attila-díjas író

Nagyon örültünk, hogy a napokban körünkben köszönthettük Böszörményi Gyula írót és feleségét, Cséplő Noémi fordítót. Személyesen találkozhattunk, beszélgethettünk a Gergő – könyvek szerzőjével. Valóra vált az egyik kislány álma: egy valódi, IGAZI ÍRÓ jött el hozzánk. A találkozóra a Kéky Lajos Városi Művelődési Központ színháztermében került sor. Hallgató-Barkaszi Andrea fuvolatanárnő tanítványai, Csiszár Dorottya és Rab Nóra, fuvolajátékukkal (Csajkovszkij: Diótörő Cukor Tündér Tánc) köszöntötték a vendégeket, Daróczi Panna bemutatta az írót a közönségnek.

Böszörményi Gyula (Miskolc,1964-) számos regény, meseregény, sci-fi, fantasy könyv szerzője. Az igazi sikert az író számára a Gergő és az álomfogók című meseregénye hozta meg, ezzel a regényével lett országosan ismert 2002-ben. A Gergő-sorozat második kötete (Gergő és a bűbájketrec) 2003-ban Magyarországon az év sikerkönyve lett. Ugyanebben az évben a Gergő-regények megkapták az Év Legjobb Gyermekkönyve díjat és a Körtemuzsika-díjat is. A szerzőt 2007-ben József Attila-díjjal tüntették ki. Azóta is folyamatosan jelennek meg újabb és újabb regényei, filmekhez, tévéjátékokhoz ír forgatókönyveket, s számos területén a művészetnek tevékenykedik az író. Gergő és az álomfogók című művét már színpadra állították a kassai színészek, s azóta több  helyütt bemutatták. Várható egy rajzfilm is, melyet valószínű ez év karácsonyán mutatnak be a televízióban.

A beszélgetés során megtudhattuk az írótól, miért került kerekes székbe, mi lett volna, ha egészséges emberként élhet? – pilóta (az édesapja is az volt). Milyen élete volt a debreceni intézetben, milyen volt huszonévesként idősek otthonában élni, s ezek a körülmények hogyan vezettek el az íráshoz. 9-10 évesen sokat olvasott, s nem volt mindig újabb könyve, ezért elkezdte folytatnia a regényeket, kitalált karaktereket, majd a benne megfogalmazódó ötleteket papírra vetette, s végül regénnyé formálta. Első regénye Kucó címmel jelent meg 1991-ben. Kezdetben kudarcok érték, nem találtak visszhangra a könyvei, majd barátja, Müller Péter Sziámi javaslatára: - Mi lenne, ha gyerekeknek írna? -, belevágott a Gergő és az álomfogókba.  S lám, bejött! A regény megírása során sok időt töltött olvasással, ugyanis tanulmányozta régi magyar hitvilágunkat, a táltosok, sámánok vajákosok tevékenységét, s folyamatosan formálódtak az ötletek, míg meg nem született a „Nagy Ötlet”, a Vajákosok, Táltosok, Énekmondók, Sámánok és egyéb Révülők Találkozója, s e köré fűzte fel az álom és valóság szálait.

 Mesélt a minden napjairól, hogyan tölti egy napját, mennyi időt tölt az írással, s mennyit tévénézéssel, s megtudhattuk, hogy a matematikát és a kémiát nem igazán szerette az iskolában, de a matematika tanárját igen, mert sokat mesélt a csillagokról, bolygókról, s ezek ma is érdeklik. Elmondta azt is, hogy sok időt tölt számítógépes játékkal, s megtudtuk, hogy olykor-olykor öreg puli kutyája, milyen bosszúságokat okoz vakságával. Fontosnak és elengedhetetlennek tartja a mindennapi olvasást, s a barátokkal való találkozást. Létrehozták az Álomfogó Alapítványt, és az Arany János Művelődési Központ és Városi Könyvtárral közösen minden hónapban Könyvkóstolót rendeznek Tiszakécskén (ahol Böszörményi Gyula él), házigazdaként beszélgetésre hív egy-egy írót: ebben a hónapban Csányi Vilmos, író, etológus lesz a vendége.

A találkozó végén az érdeklődők megvásárolhatták Böszörményi Gyula könyveit, s az író dedikálta a műveket.

Köszönjük a Kéky Lajos Városi Művelődési Központnak, hogy rendelkezésünkre bocsátották ez alkalomból a színháztermet, s köszönjük a Móricz Pál Városi Könyvtár és Helytörténeti Gyűjtemény dolgozóinak is az együttműködő segítségét.

Néhány link, ahol az íróról, s műveiről lehet olvasni:

 https://hu.wikipedia.org/wiki/B%C3%B6sz%C3%B6rm%C3%A9nyi_Gyula
http://www.litera.hu/hirek/irj-meg-boszormenyi-gyula-mindennapi-varazslatai
http://www.alomfogok.hu/b5_1.html
http://www.libri.hu/szerzok/boszormenyi_gyula.html
https://www.youtube.com/watch?v=NJdGGQpvcxE

 

 

Vargáné Papp Júlia

Kiegészítő információk