Hírek

TERMÉSZETTUDOMÁNYI HETEK 2019

 

Iskolánk már évek óta megrendezi - így tavasz közeledtével - a természettudományi heteket. Nem volt ez másként az idén sem. Versenyek, előadások, bemutatók, kísérletek és egy kirándulás is szerepelt a programok között.

Az első hét a versenyekről szólt. Minden tankerületünkhöz tartozó iskolának küldtünk meghívót, így voltak Hajdúböszörményből, Hajdúdorogról, Tiszagyulaházáról, Görbeházáról, valamint a helyi Református Általános Iskolából és a Kőrösi Csoma Sándor Református Gimnáziumból. Nagyon sokan vállalták a megmérettetést, igazolva, hogy népszerű ez a terület. Összesen 335 tanuló vett részt a hat témakörben jegyzett versenyeken. Az eredmények a lebonyolításuk időrendjében a következőek voltak.

Először a térképet jól ismerők vetélkedtek, ahol a következő sorrend született:

 

7. osztályban:

3. Varga Patrik Bocskai iskola

2. Tóth Panna Bocskai iskola

1. Tóth Hanna Bocskai iskola

8. osztályban:

3. Fejes Balázs Bocskai iskola

2. Dézsi Réka Bocskai iskola

1. Makó Dávid Tiszagyulaháza

Másnap az alsóbb évfolyamok - 5.-6. osztály – természetismeretből mérték össze erejüket. Itt voltak a legtöbben, a két évfolyamon 78-an csatáztak. Ők így végeztek:

5. osztály:

3. Sallai László Görbeháza

2. Horváth Luca Református Általános Iskola Hajdúnánás

1. Nagy Imre Bocskai iskola

6. osztály:

3. Szalka Eszter Református Általános Iskola Hajdúnánás

2. Szabó Bálint Bocskai iskola

1. Molnár Virág Hajdúböszörmény

Még ezen a napon a „nagyok” az Óvoda utcán biológiából és kémiából versenyeztek. Eredmények:

7. osztály biológia:

3. Szegedi Márk Hajdúböszörmény

2. Tóth Hanna Bocskai iskola

1. Rékasi Benedek Bocskai iskola

8. osztály biológia:

3. Kelemen László Kőrösi Csoma Sándor Református Gimnázium

2. Pálmai Violetta Bocskai iskola

1. Szakál Sarolta Bocskai iskola

7. osztály kémia:

3. Jádi Péter Kőrösi Csoma Sándor Református Gimnázium

2. Szilágyi-Farkas Ádám Kőrösi Csoma Sándor Református Gimnázium

1. Tóth Panna Bocskai iskola

8. osztály kémia:

3. Pálfi Imre Kőrösi Csoma Sándor Református Gimnázium

2. Tündik Henriett Kőrösi Csoma Sándor Református Gimnázium

1. Szakál Sarolta Bocskai iskola

Csütörtökön, a Magyar utcán fejezték be a fizika és földrajz tantárgy kedvelői a versengést.

Eredmények:

7. osztály fizika:

3. T. Tóth Patrik Bocskai iskola

2. Tóth Panna Bocskai iskola

1. Jádi Péter Kőrösi Csoma Sándor Református Gimnázium

8. osztály:

3. Pálfi Imre Kőrösi Csoma Sándor Református Gimnázium

2. Buzsiczki István Móra Ferenc Általános Iskola Hajdúdorog

1. Petrás Mihály Móra Ferenc Általános Iskola Hajdúdorog

7. osztály földrajz:

3. Rékasi Benedek Bocskai iskola

2. Tóth Panna Bocskai iskola

1.Tóth Hanna Bocskai iskola

8. osztály:

3. Csiszár Tamás Bocskai iskola

2. Nyakas Bence Bocskai iskola

1. Petrus Roland Bocskai iskola

Gratulálunk mindenkinek a szép eredményekhez.

A második héten, hétfőn volt az eredményhirdetés, ahol a dobogósok szép és érdekes könyveket kaptak jutalmul. Kedden a gimnázium Öveges-laborjában iskolánk volt tanára – Kállainé Laufer Erzsébet – biológiai kísérleteket mutatott be az érdeklődőknek. Akik részt vettek rajta, állították, hogy megérte elmenni.  Szerdán kirándultunk Debrecenbe. Ide azokat a gyerekeket vittük el, akik versenyszámonként a legjobb négy „bocskais” versenyzők voltak. Először a Debreceni Egyetem Megújuló Energia Parkját néztük meg. Itt a gyerekek nyelvén elmagyarázták, hogy hogyan tudunk mi a saját környezetünkben tenni azért, hogy minél kevesebb energiát használjunk, és kevesebb hulladékot „állítsunk elő”. Reméljük, mindenki elgondolkodott rajta, hogy a Földnek véges az eltartóképessége, így próbáljunk ezzel takarékoskodni.

Utána az Agora Tudományos Élményközpontot kerestük fel. Itt különböző kísérleteket láttunk folyékony nitrogénnel, amely egyben volt érdekes és egy kicsit ijesztő. A Tesla-tekercs segítségével mini villámokat állítottunk elő zenei kísérettel. Furcsa volt látni ezeket az égi jelenségeket kalitkába zárva. A harmadik bemutató alkalmával a planetárium egére varázsolták az éjjeli égbolt ezernyi csillagát. Miután kigyönyörködtük magunkat, a gyerekek elindultak felfedezni a különböző interaktív játékokat. Nagyon sok ötletes, érdekes helyszín volt, amit nem tudtunk teljesen végigjárni. A buszon hazafelé megkérdeztük: „Hogy tetszett?” Két választ kaptunk. Akik már voltak, azok egyszerűen csak jól érezték magukat, akik még nem voltak, azok nagyon jól.

Csütörtökön az Óvoda utcai aulában Rozman Béla tiszavasvári kollégánk „Csillagászat, űrkutatás” címmel előadást tartott, amit inkább a 7.-8. osztályosok néztek meg.

Utána Molnár Imréné Ági néni és Petrus Tamás bácsi kémiai és fizikai kísérletekkel szórakoztatta az érdeklődőket.

Zárásként, a pénteki napon, a Magyar utcán Legány András ornitológus tartott egy nagyon érdekes bemutatót környezetünk madarairól. A szép képek mellett hallottuk a csodálatos hangjukat is. Néha úgy éreztük magunkat, mintha a természetben lennénk. A végén meghívott bennünket ősszel egy látvány-madárbefogásra, gyűrűzésre. Megígértük, hogy biztosan elmegyünk!

Így telt el a természettudományi munkaközösség két hete. Reméljük, hogy minél többen találtak maguknak hasznos programot.

Labancz Mihály

projektvezető

 

 

_______________________________________________________________________________________________________

 

Kiegészítő információk