Hírek
Városi versmondó verseny
- Részletek
- Közzétéve: 2012. április 12. csütörtök, 13:23
- Írta: Bné Varga Márti
"A vers olyan ablak, amelyből
az egész világra nyílik kilátás."
Benedek Marcell
Április 11-én délután irodalmi kávéházzá alakult az Óvoda utcai intézményegység aulája, meghitt helyszínt teremtve a Magyar Költészet Napja alkalmából megrendezett városi versmondó versenynek. A falon József Attila életútja képekben, a tárlókban a költőóriás kötetei és a róla megjelent megannyi irodalmi alkotás, az asztalokon egy-egy vers, virág, gyertyatartó, zongora és gitármuzsika fogadta a vendégeket, mellyel Barna Anita és Szabó Krisztián művészeti iskolás ifjú tehetségek ajándékozták meg az 53 versenyzőt, és az őket elkísérő szülőket, felkészítő pedagógusokat.
A nemes versengés Tóth Imre Igazgató Úr kedves köszöntő, megnyitó gondolatai után az alsó és felső tagozatosok részére egy-egy külön teremben vette kezdetét. Két-két kategóriában mondták el a gyerekek szívükhöz közelálló verseiket, örömöt szerezve ezzel minden jelenlévőnek, no meg nem kis fejtörést okozva a zsűri tagjainak, akiknek el kellett dönteniük, hogy kiknek a versmondása volt a jók között a legjobb.
Atlétikai bajnokság - 2011/2012 - tavasz
- Részletek
- Közzétéve: 2012. április 08. vasárnap, 14:47
- Írta: Labancz Mihály
Lezárultak a tavaszi atlétikai versenyek városunkban. Mivel az időpontok néhol egybeestek más sportágak megyei versenyeire való felkészüléssel, illetve az influenzajárvánnyal, ezért gyér érdeklődés kísérte a viadalokat. Korcsoportonként két esetleg három csapat küzdött az érmekért.
Az eredmények a következők:
(A Bővebben .. után)
LEGO Gyár, Bábszínház, játszótér, tavaszi szünet ?
- Részletek
- Közzétéve: 2012. április 07. szombat, 00:04
- Írta: Kovács Mónika
?Tiszta jó ez a suli??- mondták a tanítványaim, mielőtt elbúcsúztunk volna a hosszúnak nem mondható tavaszi szünet előtt. Mitől jó Nektek a mi sulink? ? érdeklődtem.
S elkezdték sorolni a gyerekek azt a sok élményt, ami az elmúlt két hétben érte őket. A programok a LEGO Gyári kirándulással kezdődtek, melyre oly régóta vártunk már. A gyár hatalmas épület együttese lenyűgöző látványt nyújtott. Óriási lego kockák mutatták az utat. Az épület játszószobájában konténerekben állt a rengeteg lego. Az elsősök építési kedve nem lankadt egyetlen percre sem. Ki állatkertet, ki repülőteret épített, míg mások autókkal versenyeztek, vagy babaházat rendeztek be. Megtekinthettük hogyan kerül a tároló rekeszekből a rengeteg féle színű és méretű lego a dobozokba.
A szünet előtt a debreceni Vojtina Bábszínházba látogattunk el, ahol a Vitéz Kukorica János című előadás nézői lettünk. Fantasztikus produkciót adtak elő a színészek.
A hetünket a játszótéri kalanddal zártuk. Kúsztak, másztak, ugrottak, futottak körülöttünk a gyerkőcök. Kipróbálták a csúszdákat, a mászófalat, a várakat. Egy délután erejéig hajóskapitányok, sofőrök, kommandósok lehettek a kis nebulók.
Jólesően elfáradva tértünk haza, s azóta már a kislányok a locsolókat, a kisfiúk pedig a sok piros tojást várják.
Köszönöm a kollégák segítségét! Mindenkinek kellemes ünnepeket kívánok!
Kovács Mónika
tanító
Bocik minden mennyiségben
- Részletek
- Közzétéve: 2012. április 06. péntek, 08:39
- Írta: Kovács Adrienn 5. g
Április 4-én délután az 5. g osztály ellátogatott a Nyakas-farmra. Fél 3-kor indultunk kerékpárral osztályfőnökünkkel, Mariann nénivel és Cini nénivel. Útközben kisebb gondok adódtak, de sikeresen megoldottuk a problémákat. A farmon András bácsi fogadott, és elmesélte a kezdeteket, majd Papp Sanyi bácsi vezetett minket körbe. Először a vemhes teheneket néztük meg, ezek körülbelül egy hónap múlva fognak elleni. Utána a borjúkat láthattuk, mindenki szerint nagyon aranyosak voltak.
Húsvéti locsolkodás
- Részletek
- Közzétéve: 2012. április 04. szerda, 22:02
- Írta: Tóth Imre
A locsolkodás magyar húsvéti hagyomány. E szokás szerint húsvéthétfőn hajnaltól kezdve a fiúk vízzel, újabban csak illatos kölnivel locsolják meg az ismerős lányokat.
Vízbevető, vízbehányó hétfőnek is nevezték régen, ugyanis még ötven évvel ezelőtt is vödörnyi vízzel locsoltak, vagy az itatóvályúba dobták a lányokat, akik a nemes alkalomra a legszebb ruhájukban pompáztak. A városokban, illetve napjainkban a finomabb formája az elterjedt, amikor illatos parfümféleséggel, locsolóvers elmondásával kell kiérdemelni a jutalmul kapott festett piros tojást.
Magyarországi írásos emlékek a 17. századból maradtak fenn.
1736-ban Apor Péter a Metamorphosis Transylvaniae azaz: "Erdélynek régi együgyű alázatos ideiben való gazdagságából ez mostani kevély, czifra felfordúlt állapotjában koldússágra való változása" című művében ezt írta:
?? úrfiak, alávaló, fő és nemes emberek húsvét másnapján az az vízben vetü hétfün járták a falut, erősen öntözték egymást az leányokat hányták az vízben ??
A szokás arra a legendára is visszavezethető, amely szerint locsolással akarták elhallgattatni a Jézus feltámadását hirdető jeruzsálemi asszonyokat, illetve vízzel öntötték le a Jézus sírját őrző katonák a feltámadás hírét vivő asszonyokat.
Húsvét öröme
- Részletek
- Közzétéve: 2012. április 02. hétfő, 19:26
- Írta: Papp Anita
A tavaszi időszakban éled, újul a természet. Feszülnek a rügyek s pattanni készülődnek. Ha kint járunk a szabadban, szinte látni s hallani lehet, ahogy minden élő erőre kap, s friss hajtások bújnak elő a földből.
Március 25-én, Gyümölcsoltó Boldogasszony napján ünnepeljük, hogy Szűz Mária elfogadta Isten akaratát, hogy az Isten Fiának, Jézusnak Ő adjon majd életet.
Húsvét hajnalán Jézus minden esztendőben föltámad, legyőzi a halált, de ehhez előbb áldozatra kell adnia magát, meg kell halnia, hogy föltámadhasson. Ahogy Jézus mondta: Ha a búzaszem földbe nem kerül és el nem hal, nem hoz új életet.
Ideje van a húsvéti készületnek, s ilyenkor ünnepeljük a húsvétot. Több szokás kapcsolódik ezekhez a napokhoz.
Első kajakos sikereink?
- Részletek
- Közzétéve: 2012. április 02. hétfő, 19:06
- Írta: Varga Lajos

2012. március 10-én immár 6. alkalommal rendezte meg a Tiszaújvárosi Vízi Sportegyesület a "Téli kajak-kenu mérce" elnevezésű megyei erőfelmérő versenyt.
Nyolc egyesületből (DKSC, MVSC, Tokaj, TKKSE, Tiszalök, Kecskemét, Hajdúnánás és TVSE) összesen 170 versenyző mérte össze tudását futás, húzódzkodás, lábemelés, fekvenyomás és úszás kiegészítő sportágakban!
Jól szerepeltek a Bocskai Kajak-Kenu Sportkör fiatal versenyzői a megmérettetésen.
Suli-buli
- Részletek
- Közzétéve: 2012. március 31. szombat, 09:50
- Írta: Papp Imréné
Idegen nyelvi hetünk zárásaként három intézményegységben szerveztünk suli-bulit. Szakítva korábbi hagyományainkkal, nem csak angol, amerikai, német és osztrák különlegességekkel találkozhattak gyerekeink, hanem más népek nemzeti ételeivel is.
Gyönyörűen megterített asztalok várták diákjainkat. Bőséges választék volt amerikai fánkból, hot-dogból, aprósüteményekből. Angol és amerikai zászlók díszítették az ételeket.
A német asztalokon többféle süteményből választhattak gyerekeink: kókuszgolyók, kinderszeletek, sós, mákos, gesztenyés sütik, linzerek sorakoztak egymás mellett. A hamburger most is népszerű volt a gyerekek körében. A palacsinta is mind elfogyott.
A jó hangulatú suli-buli méltó zárása volt nyelvi hetünknek.
(Képek a Bővebben után. A Képtárban az egész hétről nézegethetők képek.)
{gallery}nyelvihet20120331{/gallery}
Papp Imréné

